Nadwozie

Martwe pole – jaka technologia pozwala je zniwelować?

Martwe pole – jaka technologia pozwala je zniwelować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Martwe pole to niebezpieczne zjawisko, które z pewnością zdarzyło się każdemu kierowcy przynajmniej raz w życiu. Niestety jest to problem, który może doprowadzić do kolizji lub poważnego wypadku. 

Warto więc się dowiedzieć, czym dokładnie jest martwe pole, a także jakie są sposoby na to, by je usunąć. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie rozwiązania proponują producenci samochodów w nowych modelach. Czy nowoczesna technologia pozwala całkowicie zredukować ten problem, czy nie jest to możliwe?

Czy martwe pole jest groźne?

To pojęcie powinien znać każdy kierowca. Martwe pole można zaobserwować podczas wjazdu z bocznej ulicy na drogę główną. Patrząc wtedy w lusterko, trzeba zachować dużą ostrożność. W lusterku bocznym nie widać wszystkich samochodów, które zbliżają się w Twoją stronę. Przez to wydaje Ci się, że droga jest wolna, zaś prawda jest taka, że pojazd, który jest w pobliżu, znajduje się w martwej strefie, przez co nie jesteś w stanie go dostrzec. Niestety w takich chwilach trudno jest określić, czy faktycznie coś jedzie w Twoim kierunku, czy też możesz bezpiecznie wjechać na główną ulicę. To właśnie dlatego jest to problem bardzo niebezpieczny dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Jeśli chcesz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na drodze, koniecznie przekonaj się, jakie są sposoby na jego zredukowanie.

Jak samodzielnie zniwelować martwe pole?

Istnieje sposób na to, by zminimalizować martwe pole w każdym lusterku w Twoim samochodzie. Do tego niezbędne jest dokładne ustawienie lusterek. Warto zaznaczyć, że w lusterku powinien być widoczny bok samochodu, a także przestrzeń za nim. Jeśli chcesz określić, czy martwe pole zostało wyeliminowane, koniecznie wykonaj test. Jednak pamiętaj, by zrobić go nie na ulicy, lecz na parkingu, najlepiej z udziałem znajomego. Jeśli lusterko jest ustawione w prawidłowy sposób i martwe pole zostało usunięte, to w momencie, w którym samochód znajdujący się za Tobą znika z pola widzenia w lusterku, zaczyna być widoczny w oknie pojazdu. Jeśli jednak po zniknięciu w lusterku nadal nie widzisz go w szybie, to oznacza, że znajduje się w martwej strefie.

Jednak pamiętaj, że nawet mimo dobrego ustawienia lusterek nadal istnieje duże ryzyko i należy zachować ostrożność na jezdni.

Asferyczne lusterka

Na szczęście nowoczesna technologia pozwala na rozwinięcie pojazdów w taki sposób, by możliwe było zwiększenie bezpieczeństwa w czasie jazdy. Jedną z metod są lusterka asferyczne. Wyglądają niemal tak samo jak te w modelach tradycyjnych, a jednak ich szkło jest lekko zakrzywione i zwrócone do zewnętrznej strony. Dzięki temu pokazują znacznie więcej przestrzeni niż lusterka o prostej powierzchni. Umożliwia to uporanie się z martwym polem. Jednak to rozwiązanie również nie daje stuprocentowej pewności i tutaj kierowca również musi ufać jedynie sobie. Jednak jest w stanie zauważyć w lusterkach znacznie więcej.

Asystent martwego pola

Najskuteczniejsze rozwiązanie to asystent martwego pola, który zamontowany jest w niektórych samochodach. Na lusterku pojawia się czerwony symbol, który informuje kierowcę o tym, że w jego kierunku zbliża się samochód, chociaż osoba znajdująca się za kierownicą nie jest w stanie tego dostrzec. To właśnie wtedy pojazd znajduje się w martwym polu. Asystent działa dzięki temu, że na zewnątrz niemal z każdej strony samochodu umieszczone są małe kamery oraz lusterka, które przekierowują informację do komputera pojazdu i informują, czy jakieś auto znajduje się w martwym polu, czy droga jest bezpieczna.

Jeśli więc chcesz poruszać się bezpieczniejszym pojazdem, koniecznie zdecyduj się na modele, które wyposażone są w asystenta martwego pola. Oczywiście możesz spróbować samodzielnie ustawić lusterka w swoim klasycznym pojeździe, jednak to nie zawsze zdaje egzamin.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*