Sprzęt i akcesoria

Współczesne trendy w tuningu — na co warto zwracać uwagę?

Współczesne trendy w tuningu — na co warto zwracać uwagę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tuning i jego różne odmiany są bardzo popularne wśród miłośników motoryzacji. Liczne modyfikacje mogą wpływać zarówno na wygląd, jak i prowadzenie pojazdu. Na co zwracać szczególną uwagę?

Z czego słynie tuning wśród właścicieli pojazdów?

Z definicji mianem tuningu określa się różnego rodzaju zmiany standardowego wyglądu samochodu lub jego fabrycznych parametrów, których celem jest stworzenie unikatowego pojazdu mechanicznego. Wszelkie modyfikacje można dostosować do indywidualnych upodobań właściciela samochodu. Najczęściej spotykanymi rodzajami tuningu są poprawki mechaniczne, elektroniczne, wizualne i akustyczne. Ostatnią grupę możemy podzielić na tuning akustyczny zewnętrzny oraz wewnętrzny. Wprowadzane korekty dotyczą wielu elementów budowy pojazdu, między innymi:

 • silnika,
 • układu napędowego,
 • układu paliwowego,
 • podwozia,
 • nadwozia.

Tuning może obejmować również zmiany, które wpływają na maksymalną prędkość auta, zwiększają obroty silnika albo poprawiają przyczepność.

Dlaczego przeprowadza się tuning?

Celem tuningu jest wprowadzenie różnego rodzaju zmian, w wyniku których samochód otrzyma wyróżniający się wygląd lub nowe parametry. Są najczęściej związane z  indywidualnymi upodobaniami właścicieli pojazdów, ceniącymi sobie niecodzienne rozwiązania. Decydując się na tuning, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów, aby wybrane modyfikacje nie miały negatywnego wpływu na funkcjonowanie auta oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dla zadowalającego efektu powinniśmy także zadbać o staranne dostosowanie rodzaju tuningu do posiadanego samochodu. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów zmian, wśród których możemy znaleźć odpowiedni dla siebie styl. Do najpopularniejszych zaliczamy styl japoński, europejski, amerykański, cult, RAT oraz styling. 

Jakie są aktualne trendy w tuningu?

W obecnych czasach wielu miłośników motoryzacji decyduje się na modyfikacje swoich pojazdów, aby uczynić je bardziej rozpoznawalnymi, oryginalnymi, a także zwiększyć ich maksymalne osiągi. Wśród współczesnych trendów wyróżniamy różne style, które cieszą się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Są to między innymi:

 • Cult tuning

Jest to jeden z popularniejszych stylów tuningowych, coraz częściej spotykanych na drogach. Dotyczy przede wszystkim samochodów produkcji niemieckiej. Charakteryzuje się klasycznym wyglądem, chromowanymi elementami (takimi jak lusterka, listwy ozdobne), felgami małych rozmiarów, mocno połyskującym lakierem oraz znacznie obniżonym zawieszeniem pojazdu. 

 • RAT style

RAT jest kolejną techniką, która zyskuje na popularności wśród fanów tuningu w ostatnich latach. Styl RAT z reguły ma sprawiać wrażenie starości i zaniedbania. Zawieszenie pojazdów po tego rodzaju tuningu jest zwykle wyraźnie obniżone. Samochody pozbawione są różnego rodzaju dodatkowych elementów, takich jak naklejki czy ozdobna tapicerka.

Jakie pojedyncze zmiany w samochodach zyskują na popularności?

Aktualnie popularne tuningi nie polegają wyłącznie na modyfikowaniu samochodów w całości, ale niejednokrotnie skupiają się na zmianach poszczególnych części pojazdów. Do najczęściej tuningowanych elementów zaliczyć możemy:

 • Zderzaki i progi, których głównym zadaniem jest zauważalne obniżenie samochodu. Dzięki nim nie ma konieczności modyfikowania samego zawieszenia.
 • Spojlery, obejmujące zarówno lotkę w tylnej części auta, jak i nakładkę znajdującą się na zderzaku. Ich wykorzystanie nadaje samochodowi sportowego, oryginalnego charakteru.
 • Tłumiki, czyli jedne z najczęściej modyfikowanych elementów pojazdów. Odpowiadają za zmiany akustyczne oraz wizualne. Dzięki nim nasz pojazd może brzmieć jak prawdziwy sportowy model. Ze względu na stosunkowo niewielkie koszty zmiany związane z tłumikiem należą do najpopularniejszych rodzajów tuningu. 
 • Alufelgi to jedne z najchętniej poddawanych tuningowi elementów pojazdów. Ich modyfikacje są możliwe za pomocą bardzo prostej w użyciu oraz łatwej do usunięcia folii w sprayu. Mogą nadać naszemu pojazdowi niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru, który dopasujemy do naszych indywidualnych upodobań.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na tuning samochodu?

Różnego rodzaju modyfikacje pojazdów mechanicznych są w ostatnich czasach niezwykle modną praktyką, jednak istnieje kilka kwestii, na które musimy zwrócić szczególną uwagę przed dokonaniem pożądanych zmian. Po pierwsze, jeżeli sami nie posiadamy odpowiednich umiejętności, udajmy się do specjalisty, który pomoże nam w uzyskaniu właściwego efektu. Modyfikacje powinny być przeprowadzone przez fachowca, aby nie stwarzały niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kolejną istotną sprawą jest dobór części, które mają ulec poprawkom. Elementy wybierajmy w ten sposób, aby tuningowany pojazd zachował należytą spójność.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*