Inne

Nauka jazdy dla każdego. Jaką kategorię wybrać?

Nauka jazdy dla każdego. Jaką kategorię wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Niektórym ludziom wydaje się, że nie są stworzeni do tego, by usiąść za kierownicą samochodu i poruszać się swobodnie ulicami dużych miast, jak np. Lublin, nie wspominając już o tych największych betonowych dżunglach. Nikt jednak nie powinien obawiać się egzaminu, bo nie ulega wątpliwości, że prawo jazdy i sprawny pojazd dają dużą niezależność od środków komunikacji miejskiej oraz swego rodzaju swobodę, ponieważ, poruszając się własnym autem, nie trzeba co chwilę zerkać na zegarek, by upewnić się, że tramwaj nie ucieknie sprzed nosa. Z kolei żyjąc w miejscu, gdzie autobusy nie dojeżdżają i posiadając przy tym uprawnienia do poruszania się samochodem, ma się możliwość samodzielnego przemieszczania się. Auto osobowe to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż jest jeszcze wiele innych pojazdów, do prowadzenia których potrzebne są osobno zdobywane kwalifikacje.

Prawo jazdy – która kategoria dla Ciebie?

Kategoria B jest tą najpopularniejszą, a wielu zapewne kojarzy się ona z osiągnięciem pełnoletniości. Z kursem nie trzeba jednak czekać do tego momentu, gdyż można rozpocząć go trzy miesiące wcześniej. Zdobycie uprawnień daje możliwość, by prowadzić nie tylko samochody osobowe (o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, poza autobusem i motocyklem), ponieważ pozwalają one również na poruszanie się pojazdami z kategorii AM, czyli motorowerem czy czterokołowcem.

Dla wielbicieli jednośladów jest kategoria A, uprawniająca do poruszania się dowolnym motocyklem, jak również pojazdami z kat. AM. Po ukończeniu 21 lat kierowca ma zaś możliwość, by przesiąść się do cięższego pojazdu czterokołowego (powyżej 3,5 tony), ponieważ może poszerzyć swoje kwalifikacje o kategorię C. Po 24. roku życia dochodzi opcja kategorii D, czyli uprawnień na prowadzenie autobusów. Daje ona np. możliwość, by zostać zawodowym kierowcą. Obok tych kategorii (oprócz wymienionych jest ich o wiele więcej) jest jeszcze kategoria T, która wystarczy do prowadzenia ciągnika rolniczego czy pojazdu wolnobieżnego, a także pojazdów z kat. AM.

Egzamin państwowy – teoria i praktyka 

Po zakończonym kursie należy założyć profil kandydata na kierowcę (PKK) i z aktualnym dokumentem tożsamości ustalić termin egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na wybraną kategorię prawa jazdy w dowolnym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Część teoretyczna odbywa się w specjalnie przeznaczonej do tego sali i polega na prawidłowym odpowiadaniu na losowo wybrane pytania. Do uzyskania są 74 punkty, a ich minimalna liczba pozwalająca zdać egzamin wynosi 68. Zdający pozna wynik natychmiast po odpowiedzi na ostatnie pytanie.

Część praktyczna opiera się na zadaniach wykonywanych na placu manewrowym, m.in. na przygotowaniu się do jazdy i sprawdzeniu podstawowych elementów pojazdu. Do tego dochodzą jeszcze manewry różniące się w zależności od kategorii, którą zdajemy, jak np. poruszanie się po łukach w kształcie cyfry „8” w przypadku kategorii A. Jazda po mieście polega zaś na uczestniczeniu w ruchu miejskim i wykonaniu przy tym programu egzaminacyjnego. 

Więcej informacji odnośnie do całego procesu związanego z uzyskaniem uprawnień na różne kategorie prawa jazdy można znaleźć na stronie https://www.oskefektlublin.pl/.

Fot.: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*