Nowe technologiePodwozie

Nowoczesne systemy przeniesienia napędu – zobacz, co oferują producenci

Nowoczesne systemy przeniesienia napędu – zobacz, co oferują producenci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy przenoszenia napędu to jedne z ważniejszych części w każdym samochodzie. Warto wiedzieć, jakie unowocześnienia i rozwiązania zostały wprowadzone w nowoczesnych pojazdach.

Czym jest układ przenoszenia napędu i za co odpowiada?

Systemy przenoszenia napędu to bardzo ważne elementy każdego pojazdu. Odpowiedzialne są za napędzanie pojazdu. Na system składają się koła zamachowe, sprzęgło, reduktor, a także skrzynia biegów i wał napędowy. Każda z tych części ma wpływ na to, jak porusza się pojazd, a także ma określone zadanie. Dzięki nim jazda staje się bezpieczniejsza, przyjemniejsza i prosta.

Obecnie wyróżnia się nowoczesne i ponadczasowe systemy przenoszenia napędu. W samochodach dwuosobowych może zostać wykorzystany układ tylny, przedni, a także na cztery koła. W pojazdach trzyosiowych mogą występować systemy z napędem tylnym w układzie 6 × 2 lub 6 × 4. W samochodach czteroosiowych występować mogą systemy napędowe 8 × 2 oraz 8 × 4.

Nowoczesne układy systemu przenoszenia napędu

Warto wiedzieć, że technologia w branży motoryzacyjnej pozwala na wprowadzanie na rynek nowości, dzięki którym pojazdy działają sprawniej i stają się bezpieczniejsze. Coraz popularniejsze są elektryczne i hybrydowe systemy przenoszenia napędu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów i powiemy więcej na ich temat.

Hybrydowe układy napędowe

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych, które cieszą się dużą popularnością. Najczęściej montowane są w nich systemy przenoszenia napędu pełne hybrydowe, a także hybrydowe plug-in. To, który z systemów jest najlepszy, a także jakie ma działanie, zależy od jednostki napędowej i od tego, jak zbudowany został układ hybrydowy.

Pełne układy hybrydowe

W tym wypadku wyróżnia się systemy szeregowe, równoległe oraz mieszane, w których dwa pierwsze są ze sobą połączone. Tego rodzaju systemy sprawiają, że samochody zdecydowanie lepiej sprawdzają się na dłuższych trasach. Nowoczesne systemy hybrydowe powodują, że poprawiają się osiągi i zwiększa ekonomiczność układu napędowego.

Układ plug-in

To system, który pozwala na pokonywanie większych odległości samochodem hybrydowym. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku zwiększa się masa samochodu, co może sprawiać, że jego przyśpieszenie będzie mniejsze.

Innowacyjne systemy przenoszenia napędu, które warto znać

Jednym z nowoczesnych systemów przenoszenia napędu zamontowany jest w Nissanie Sway. To system, który zachwyca pod wieloma względami. Silnik elektryczny gwarantuje sięgnięcie mocy 700 KM. W tym pojeździe system został pozbawiony klasycznej skrzyni biegów. Dzięki temu wyeliminowane zostały wady tradycyjnych napędów.

Nowoczesne systemy przenoszenia napędu sprawiają, że poruszanie się samochodem staje się nie tylko bezpieczniejsze, ale również przyjemniejsze. Warto zdecydować się na pojazd, który jest w nie wyposażony.

Zdj. główne: Greg Rosenke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*