Podwozie

Nowoczesne układy zawieszenia – poznaj tajniki działania

Nowoczesne układy zawieszenia – poznaj tajniki działania
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów każdego samochodu jest zawieszenie. Istnieje ich kilka rodzajów, a zawieszenia w nowoczesnych samochodach mogą zaskakiwać.

Czym jest zawieszenie w samochodzie?

Zanim dowiemy się, jakie są nowoczesne zawieszenia w samochodach, warto przekonać się, czym w ogóle jest ta część pojazdu i za co jest odpowiedzialna. To system stosowany w samochodach, który ma za zadanie zmniejszyć wstrząsy, które mogą pojawić się w czasie jazdy. Na każdej drodze pojawić się mogą wibracje, które w zbyt wysokim nasileniu mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę pozostałych elementów auta, a także zmniejszają komfort jazdy. 

W celu uniknięcia takich problemów zastosowany został układ zawieszenia. Ma on również na celu zapewnić większą stabilność samochodowi w czasie jazdy. Do jego funkcji oczywiście należy zmniejszenie wibracji, które są powodowane przez nierówności na drodze, jednak to nie wszystko. Drgania mogą być spowodowane również przez pracę silnika i skrzyni biegów. Zawieszenie zmniejsza jednak ich drgania. 

Nowoczesne zawieszenia, które dbają o komfort w czasie jazdy

Kilka lat temu układ zawieszenia nie był tak udoskonalony, jak jest obecnie. Ten element obecnie dba nie tylko o bezpieczeństwo samochodu, ale przede wszystkim pasażerów. Wydawać się może, że nie jest to istotna część pojazdu. Jednak warto pamiętać, że nawet świeżo zrobione drogi mają nierówności. Pojawiają się one zarówno na drogach miejskich, jak i autostradach. 

Gdyby nie zawieszenie, które oddziela koła od nadwozia, każdy wstrząs byłyby wyczuwalny przez kierowcę i pasażerów. Miałoby to negatywny wpływ na ich samopoczucie, a w niektórych wypadkach nawet zdrowie. To również niebezpieczna sytuacja, w której pozostałe elementy samochodu są narażone na wstrząsy. Przez to mogłoby dojść do ich uszkodzenia.

Jak działa zawieszenie w samochodzie?

Obecnie nowoczesne układy zawieszenia działają przy pomocy sprężyn oraz amortyzatora. Oba te elementy wykonane są z trwałych i mocnych materiałów. Kiedy wjeżdżamy na jezdnię, która jest nierówna, dochodzi do przechwycenia przez sprężynę energii, która jest w tym czasie wyważana. Dzięki temu wstrząs nie jest tak silnie odczuwany w samochodzie, a obciążenie nie jest przenoszone na nadwozie. W ten sposób układ ten dba nie tylko o komfort, ale również bezpieczeństwo silnika i jego nieprzerwaną pracę.

Jakie są rodzaje zawieszenia w samochodzie?

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje zawieszenia, które składają się z innych elementów, a co więcej, mają nieco inny sposób działania. Na rynku wyróżnia się:

  • zawieszenie zależne – sprawia, że siła wytwarzana w czasie wstrząsu i działająca na jedno koło zostaje przeniesiona na pozostałe. To rozwiązanie w motoryzacji cieszy się wysoką popularnością, a wszystko przez to, że jest bardzo wytrzymałe. Najczęściej ten typ zawieszenia zostaje zastosowany w pojazdach ciężarowych i autobusach;
  • zawieszenie niezależne – w tym przypadku siła, która wpływa na jedno koło, nie ma wpływu na pozostałe i nie doprowadza w ten sposób do ich zaburzenia. To rozwiązanie jest mniej wytrzymałe, ale zapewnia wysoki komfort osobom przebywającym w samochodzie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie w nowoczesnych samochodach.

Wiesz już wszystko o układzie zawieszenia. W takim razie z łatwością jesteś w stanie wybrać dla siebie samochód z takim typem, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*