PoradyTuning

OC dla tuningowanego samochodu – od czego zależy jego cena?

OC dla tuningowanego samochodu – od czego zależy jego cena?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak na pewno wiesz, ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. W tym tekście zajmiemy się jednak ceną tej polisy oraz opowiemy Ci o czynnikach, które wpływają na wysokość składki.

Chcesz taniej? Kupuj w Internecie

Internet stał się ostatnio najpopularniejszym miejscem do zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych. Wszystko dzięki ogólnodostępnym oraz całkowicie darmowym kalkulatorom, które szybko i bez zbędnych formalność są w stanie wyliczyć składkę Twojej przyszłej polisy. Wystarczy, że podasz zaledwie kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który chcesz objąć ochroną, by po chwili cieszyć się co najmniej kilkunastoma atrakcyjnymi ofertami OC/AC. Sprawdź, jak działają kalkulatory ubezpieczeń aut na stronie: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Co wpływa na wysokość składki?

Każdy ubezpieczyciel korzysta ze specjalnego algorytmy, który ma za zadanie oszacować ryzyko związane z objęciem ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Dzieje się to na podstawie podanych przez Ciebie informacji. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych elementów, które są brane pod uwagę przez algorytm i znacznie wpływają na wysokość składki OC.

  • Wiek kierowcy – im młodszy kierowca, tym droższa polisa. Wynika to ze statystyk wypadków, które jasno pokazują, że osoby z mniejszym doświadczeniem za kółkiem o wiele częściej powodują wypadki, niż starsi kierowcy.
  • Stan cywilny – ustabilizowane życie prywatne wpływa na wzrost zaufania ubezpieczyciela względem kierowcy. Jeśli więc masz męża lub żonę, zapłacisz za OC mniej niż kawalerowie i panny.
  • Dzietność – jeśli masz dziecko, to w oczach ubezpieczyciela nie będziesz nadmiernie ryzykować na drodze. Takie przekonanie odzwierciedla się bardzo wyraźnie w cenach polis dla rodziców.
  • Miejsce zamieszkania – statystyki wypadków są bezlitosne. W mniejszych miejscowościach o wiele trudniej o wypadek niż w dużych aglomeracjach miejskich. Wynika to z różnicy w natężeniu ruchu.
  • Marka i model pojazdu – ubezpieczyciele mają swoją listę pojazdów, które częściej biorą udział w wypadkach oraz takich, które znajdują się w takich sytuacjach rzadko. Właśnie z tego powodu właściciele samochodów BMW płacą więcej za OC niż posiadacze pojazdów Skoda, Fiat i Toyota.
  • Pojemność silnika – samochody tuningowane bardzo często są wyposażone w duże silniki, które pozwalają im na osiąganie znacznych prędkości. W przypadku ubezpieczenia OC nie jest to jednak aspekt, który wpływa pozytywnie na kalkulację składki. Najmniej za polisy płacą właściciele pojazdów z silnikami 1.0 a najwięcej ci, którzy zdecydowali się na jednostkę powyżej 3 litrów.
  • Rok produkcji – im starszy samochód, tym większe ryzyko usterki oraz ewentualnego wypadku. Najmniej zapłacisz, jeśli kupisz auto z salonu.
  • Przebieg – podobnie jak w punkcie powyżej. Nowe auta to odczuwalnie niższe składki. Jest to w pewien sposób logiczne i nietrudno nie zgodzić się z taką polityką biur ubezpieczeniowych.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*