Porady

Od czego zacząć tuning silnika? Oto tuning dla nowicjuszy

Od czego zacząć tuning silnika? Oto tuning dla nowicjuszy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy fan motoryzacji i miłośnik szybkiej jazdy marzy o tym, by jego samochód miał większą moc. Tuning silnika to dla wielu pojęcie dobrze znane, które wywołuje dreszczyk emocji i satysfakcji. Warto jednak nieco więcej dowiedzieć się na ten temat. Zanim rozpoczniesz tuning w samochodzie, koniecznie przekonaj się, jakie są podstawowe zasady, o których nie można zapomnieć.

Co warto wiedzieć o tuningu silnika samochodu?

Jeśli myślisz o tuningu silnika, nigdy nie rób nic na własną rękę. To modyfikacje, przy których liczy się wyczucie, doświadczenie i wiedza. Najlepiej oddać auto do modyfikacji do specjalisty, który będzie wiedział, jak rozpocząć tuning silnika i jak podnieść jego moc. Zdaniem specjalistów, popularne chipboxy, które służą do modyfikacji silnika, nie są skuteczne i mogą prowadzić do wielu usterek. Wgrywanie ich nie jest tak skuteczne, jak może się wydawać. Oczywiście moc silnika zostanie podniesiona, ale czy prawidłowo i adekwatnie do możliwości samochodu? Raczej nie. Tuning silnika to przedsięwzięcie, do którego należy podejść z rozwagą.  

Tuning – od czego zacząć i nie przepłacić?

Jednym ze sposobów na zwiększenie mocy silnika, jest wymiana wirnika turbo na nieco większy. Jest to jednak sposób, który zadziała jedynie w określonych modelach samochodów z silnikiem diesla. Warto pamiętać, że jeśli moc samochodu przy tuningu zostanie znacznie zwiększona, konieczne jest wprowadzenie zmian w sprzęgle. Potrzebna będzie jego wymiana na nowe, aby je wzmocnić, dzięki czemu jazda samochodem będzie satysfakcjonująca.

Zmiany w mocy silnika

Jeśli zdecydujesz się na tuning silnika i zwiększenie jego mocy, konieczne jest wprowadzenie zmian w innych częściach samochodu, by były dostosowane do nowych parametrów auta. W niektórych modelach może się okazać, że konieczna będzie wymiana koła dwumasowego. Jeśli nie zrobisz tego w porę, to może pojawić się awaria, która i tak będzie prowadzić do zmiany koła dwumasowego na nowszy model. Najlepiej wybrać nieco sztywniejszy, jednak trzeba się liczyć z tym, że jazda samochodem z takimi modyfikacjami na co dzień może być mało komfortowa. Dodatkowo pojawiają się kolejne części, które należy dostosować do sztywnego i nowego koła.

Podstawy tuningu silnika

Jeśli chcesz zmienić moc silnika w swoim samochodzie, pamiętaj, że warto wybrać się na hamownie. Dzięki temu przekonasz się, jaką prędkość i odległość hamowania osiągał Twój samochód przed modyfikacjami, a jakie zacznie po profesjonalnym tuningu. To właśnie takie wykresy są w stanie pokazać nam najwięcej. Dla wielu osób najlepszą modyfikacją mocy silnika i samochodu jest skrócenie drogi hamowania. To daje nie tylko satysfakcję w czasie jazdy, ale – co więcej, sprawia, że kierowca może poczuć się pewniej i bezpieczniej na drodze.

Decydując się na modyfikację zwiększanie mocy silnika, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Tuning silnika nie jest prosty i nie jest to zadanie, którym mogą zająć się osoby początkujące, bez doświadczenia. Lepiej oddać swój samochód w ręce profesjonalisty, który wie, jak zająć się takimi zmianami w sposób bezpieczny. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie mocy, która pozwoli wykorzystać cały potencjał samochodu.

(Photo by Sjoerd van der Wal/Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*