Dla kierowcyGadżety i akcesoria

Oznakowywanie, na które należy zwracać uwagę podczas jazdy autem

Oznakowywanie, na które należy zwracać uwagę podczas jazdy autem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oznakowanie na drogach jest sporym ułatwieniem dla kierowców – to głównie dzięki nimi wiemy, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Przypominamy, które znaki drogowe są najważniejsze z punktu widzenia kierowcy.

Rodzaje znaków drogowych w Polsce

W Polsce znaki drogowe możemy podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są znaki ostrzegawcze. Z reguły są one  trójkątne z wierzchołkiem trójkąta na górze, a symbol znaku jest w kolorze czarnym. Kolejną grupą są znaki zakazu. Znaki te są okrągłe i posiadają czerwone obramowanie. Ponadto, w zależności od znaku mogą posiadać tło w kolorze białym, niebieskim lub czerwonym. Znaki nakazu są zaś niebieskie z symbolem w kolorze białym oraz mają okrągły kształt. Możemy wyróżnić również znaki informacyjne, które są kwadratowe lub prostokątne, a większość z nich jest w kolorze niebieskim. Jeszcze innymi znakami są znaki informujące o kierunkach i miejscowościach. Mogą one występować w różnych kolorach, zazwyczaj są prostokątne lub kwadratowe. 

Kolejną grupą są znaki uzupełniające. Jest to kwadratowe i prostokątne oznakowanie w kolorze niebieskim lub żółtym. Informują o organizacji ruchu na drodze głównie przebiegu drogi, a także o występujących zakazach panujących na drodze. Znakami dodatkowymi są  znaki określające przebieg drogi, niebezpieczeństwa, odległości. To właśnie one dokładnie informują, kogo dotyczy dany zakaz. Warto także zwrócić uwagę na istnienie znaków drogowych informujących o torach kolejowych, które uznawane są za osobną grupę. Różnego rodzaju oznakowanie drogowe oferuje sklep drogowy.

Najważniejsze znaki drogowe

Mimo że każdy znak drogowy jest istotny i znalazł się na drodze nie bez powodu, to na niektóre znaki należy zwracać szczególną uwagę. Jednym z najważniejszych znaków drogowych jest znak „STOP”. Jest to znak, przed którym zawsze musimy się zatrzymać. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest on jednoznaczny z linią bezwzględnego zatrzymania, która może znajdować się kawałek dalej. 

Kolejnym znakiem, który jest niesamowicie istotny na drodze, a zwłaszcza na skrzyżowaniu, jest „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. Ostrzega on zbliżaniu się do drogi podporządkowanej oraz jak sama nazwa wskazuje, zobowiązuje kierującego do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Innym znakiem ułatwiającym poruszanie się po skrzyżowaniu jest znak „droga z pierwszeństwem”. Jest on swoistym przeciwieństwem konieczności ustąpienia pierwszeństwa, to znaczy  informuje o początku lub kontynuacji drogi, na którym masz pierwszeństwo przejazdu.

Zdj. główne: Brendan Church/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*