Artykuł sponsorowany
Odpowiednie ubezpieczenie transportowe ochroni Twoją firmę i towary przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Ryzyko w branży transportowej dotyczy zarówno przewoźnika, jak i spedytora zlecającego transport. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są różnice między polisą OCP a OCS.
Ubezpieczenia transportowe OCP i OCS są skierowane do różnych podmiotów i obejmują różne zakresy ochrony. Polisa OCP to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika, natomiast OCS obejmuje Odpowiedzialność Cywilną Spedytora. Warto pamiętać, że wspomniane polisy mają duży wpływ na wizerunek firmy i wiarygodność usług w oczach potencjalnych kontrahentów.
OCP jest polisą dobrowolną, ale wielu usługobiorców oczekuje, że usługi transportowe wybranej przez nich firmy będą nią objęte. Ubezpieczenie chroni przewoźnika przez skutkami zniszczenia lub kradzieży ładunku, a także nienależytego wykonania umowy przewozu, m.in. w formie opóźnienia dostawy.
Rozszerzona wersja polisy może także gwarantować przewoźnikowi szanse uzyskania odszkodowania w przypadku rażącego niedbalstwa, jak i obejmować odpowiedzialność za podwykonawców. Przy wyborze OCP warto dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i wziąć pod uwagę różnice w regulacjach polskiego i międzynarodowego OCP.
Polisa OCS chroni spedytorów przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji i błędów, które mogą się zdarzyć podczas wykonywania pracy. Z tytułu tego ubezpieczenia spedytor może ubiegać się o wypłatę odszkodowania za szkody powstałe w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania czynności spedycyjnych. Polisa OCS uwiarygadnia pozycję firmy na rynku i może być postrzegana przez klientów jako oznaka profesjonalizmu. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela. Należy także pamiętać, że wysokość odszkodowania jest zależna od spowodowanej szkody, a także sumy gwarancyjnej opłaconej polisy.
Polisa OCS chroni czynności typowo spedycyjne, a jej zakres jest warunkowany przez warunki umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Polisa może gwarantować uzyskanie odszkodowania za niewykonanie usługi oraz błędy popełnione podczas świadczenia usług spedycyjnych. Spedytor podlega także ochronie w przypadku, gdy wybierze niewłaściwą trasę i nieodpowiednie środki przewozu.
Ubezpieczenie spedycyjne może również chronić przed błędami w dokumentacji celnej, skutkami źle przygotowanej przesyłki do transportu i niewłaściwego składowania towarów w magazynie. Polisa zabezpieczy finansowo firmę i pozwoli wypłacić klientowi odszkodowanie bez nagłego zachwiania finansowego. Przeczytaj więcej o polisie lub zamów usługi profesjonalnego spedytora na: https://edu.trans.eu/
Kompleksowa ochrona przedsiębiorstwa gwarantuje większy spokój przy prowadzeniu firmy i zawieraniu umów spedycji. Chociaż OCS jest dobrowolne, to warto pamiętać, że działalność w każdej branży narażona jest na trudne do przewidzenia niebezpieczeństwa, a sytuacja pandemiczna dodatkowo utrudnia prowadzenie działalności. Firmy logistyczne zajmujące się organizacją przewozu ładunków na terenie Polski i za granicą mogą spotkać się z sytuacją, gdzie kontrahent odmówi współpracy ze względu na brak obowiązującego ubezpieczenia transportowego.
Zdjęcie główne: Sarah Brown/unsplash.com