Z roku na rok coraz większą popularność zyskują pojazdy mechaniczne takie jak skutery, motory czy też quady. Ich właściciele niejednokrotnie zastanawiają się, jakie formalności prawne muszą spełnić i jak wygląda kwestia ubezpieczeń w ich wypadku. Sprawdźmy, czy quada trzeba ubezpieczać?
Quady w ostatnich latach zyskały miano najlepszych prezentów dla młodych osób z okazji urodzin czy komunii. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie służą one tylko do zabawy. Choć niewątpliwie potrafią dostarczyć ogromną frajdę z jazdy, to w rzeczywistości są pojazdami bardzo praktycznymi i w pewnych sytuacjach są niezastąpione, szczególnie kiedy trzeba dotrzeć w bardzo trudny teren, w który nie wybierzemy się żadnym samochodem. Dlatego też quady znajdują zastosowanie, chociażby w wojsku, ratownictwie górskim czy rolnictwie. Chociaż jest to czterokołowiec, to jego kierownica jest typowa dla motocyklów, a obniżone ciśnienie w oponach i napęd na cztery koła w wersjach terenowych zapewniają świetne właściwości jezdne w trudnych warunkach. Ze względu na typ producenci dzielą te maszyny na sportowe, terenowe oraz rekreacyjne.
Kto może poruszać się legalnie quadem? Do 2013 roku można było użytkować tego typu pojazd na tych samych zasadach, co w przypadku motoroweru. Było to o tyle niebezpieczne, że właściwie mogły nimi jeździć dzieci, dlatego też zdecydowano się zaostrzyć przepisy i chociaż obecnie nadal w kodeksach nie znajdziemy terminu „quad”, to właśnie od 2013 roku prawo definiuje ten pojazd.
W zależności od masy własnej oraz ograniczonej konstrukcyjnie prędkości quad może być nazywany czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim. Ten pierwszy to, jak mówi definicja, pojazd samochodowy (poza samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem) o masie własnej do 550 kg w przypadku przewozu ładunków lub do 400 kg w przypadku przewozu osób, do którego kierowania wymagane jest prawo jazdy kategorii B lub B1. Natomiast w przypadku mniejszego, masa własna nie może przekraczać 350 kg, a konstrukcja musi ograniczać prędkość do 45 km/h. Jeżeli pojazd spełnia te wymogi, to można go prowadzić, mając prawo jazdy kategorii AM.
Podobnie jak samochód osobowy czy motocykl, również quad podlega obowiązkowej rejestracji i ubezpieczeniu OC. Wszelkie informacje na temat ubezpieczeń znajdziemy na stronie: http://ubezpieczenie24.org/.
Proces rejestracji przebiega podobnie jak w przypadku innych pojazdów. W tym celu powinniśmy przygotować następujące dokumenty: dowód własności, jeśli quad był już rejestrowany – dowód rejestracyjny, wniosek o rejestrację pojazdu, kartę pojazdu, potwierdzenie wniesienia wszystkich obowiązkowych opłat i świadectwo zgodności lub dopuszczenie jednostkowe. Dokumenty musimy złożyć w wydziale komunikacji.
Czterokołowiec, jako pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć też opłaconą obowiązkową składkę OC.
Polisa OC powinna zostać opłacona najpóźniej w chwili wprowadzenia quada do ruchu. Sam proces ubezpieczenia także odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku innych pojazdów. W celu wyszukania najkorzystniejszej oferty możemy skonsultować się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego lub skorzystać z porównywarki internetowej. W obu przypadkach analizowane są między innymi historia ubezpieczeniowa pojazdu oraz właściciela, pojemność silnika, wiek i liczba kierowców czy przebieg w kilometrach. Wszystko to powoduje, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile może kosztować ubezpieczenie quada. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-quada-czy-jest-obowiazkowe-ile-kosztuje/.
Zdjęcie główne: Joris Molenaar/unsplash.com