TechnikaTuning

Regulowanie zawieszenia – co warto o tym wiedzieć?

Regulowanie zawieszenia – co warto o tym wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na tuningowanie samochodu decyduje się wielu kierowców. To sposób na poprawienie parametrów auta, wpłynięcie na jego wygląd i delikatne unowocześnienie. 

Jednym z elementów tuningu jest zmiana zawieszenia. Coraz większą popularnością cieszy się zawieszenie regulowane, dzięki któremu można poprawić wygląd pojazdu i jego trakcję. Chcesz dowiedzieć się, czy taka zmiana się opłaca i jak wpływa na pojazd? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem, gdzie wyjaśniamy dokładnie zasadę wymiany i podajemy cenę, jaką trzeba zapłacić.

Jakie efekty można osiągnąć, decydując się na regulowane zawieszenie?

Decydując się na montaż zawieszenia regulowanego sprawiamy, że możliwe staje się regulowanie wysokości nadwozia. Na rynku dostępne są zaawansowane i nowoczesne mechanizmy, które pozwalają na regulowanie usztywnienia zawieszenia. Chcesz wiedzieć, co daje taka zmiana?

Ma ona wpływ na trakcję samochodu. Zamieniając zawieszenie na regulowane, zmniejsza się prześwit, dzięki czemu obniżony zostaje środek ciężkości samochodu. To przekłada się na poprawienie jego przyczepności, a dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Samochód może zdecydowanie lepiej trzymać się drogi na zakrętach, co pozwala na ich szybsze pokonywanie.

Wymiana zawieszenia na regulowane przyczynia się do poprawy sterowności auta. Koła znacznie szybciej reagują na ruch kierownicy. To kolejny aspekt, który ma wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Czy zawieszenie regulowane ma wpływ na wygląd samochodu?

Czy taka wymiana jest w stanie poprawić wygląd auta? Oczywiście, że tak i to właśnie dlatego większość osób decyduje się na zastosowanie regulowanego zawieszenia. Dzięki niemu samochód jest nisko osadzony. Jeśli do tego zamontuje się szerokie felgi i opony o niskim profilu, to samochód naprawdę może robić duże wrażenie. Jednak połączenie takich zmian jak zawieszenie regulowane, większe felgi i opony o niskim profilu ma negatywny wpływ na komfort jazdy.

Ile kosztuje zamontowanie regulowanego zawieszenia?

Wszystko zależy od tego jaki rodzaj zawieszenia zostanie wybrany. Na rynku dostępne są klasyczne i najtańsze zawieszenia regulowane, które można kupić w cenie 700 złotych. Niestety cena przekłada się na jakość i komfort jazdy. Lepiej zdecydować się na nieco droższe, które nie są tak sztywne. Jednak ich cena to od 900 do 2500 złotych za komplet. Oferowane są również nowoczesne modele, które pozwalają na regulowanie wysokości zawieszenia, a co więcej, są w stanie ustawić siłę amortyzatorów. Ich cena sięga do ponad 2500 złotych.

Wymiana zawieszenia nie jest łatwa, dlatego najlepiej zdecydować się na pomoc. Można oddać samochód do specjalisty, który będzie wiedział, jak zrobić to prawidłowo i bezpiecznie. Jednak niektórzy decydują się na samodzielną wymianę. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji potrzebna może być pomoc drugiej osoby.

Zdjęcie główne: Greg Rosenke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*