TechnikaTuning

Skrzynia biegów – jak serwisować?

Skrzynia biegów – jak serwisować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Samochód to bardzo skrzętnie zaprojektowana maszyna, w której do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest nienaganna praca wszystkich podzespołów. Regularne serwisowanie auta pozwoli w porę zauważyć i szybko naprawić ewentualne usterki lub wymienić zużyte elementy. Jednym z najbardziej kluczowych dla działania samochodu systemów jest skrzynia biegów. Sprawdź w jaki sposób i jak często ją serwisować.   

Wymiana oleju w skrzyni biegów  

Okres lub też dystans, po którym należy dokonać wymiany oleju przekładniowego jest zależny od rodzaju układu oraz modelu auta. W automatycznych skrzyniach proces zużywania się oleju przekładniowego jest znacznie krótszy niż w modelach manualnych. Z tego powodu wymiana oleju w skrzyni biegów w samochodach z “automatem’ jest nie do uniknięcia w całym okresie jego użytkowania. Właściwie to płyn znajdujący się w układzie nie jest do końca olejem. Należy go raczej postrzegać, jako lubrykant, który wspomaga eksploatację mechanizmu i zapobiega zacieraniu się elementów. Żeby odpowiednio dbać o swój samochód, musisz koniecznie zrozumieć, jak działa ten układ i w jaki sposób możesz mu zaszkodzić.   

Dealerzy samochodowi często zapewniają, że olej, który fabrycznie znajduje się w skrzyni biegów wystarczy na cały okres żywotności auta. Jest to jednak prawda tylko jeśli uznamy, że użytkowanie samochodu nie przekroczy dystansu 150 tysięcy kilometrów, a nie da się ukryć, że auta są obecnie bardzo często “odmładzane” i eksploatowane do ostatniego przejechanego metra. Fabryczny olej przekładniowy w skrzyni biegów wystarcza na około 120 tysięcy kilometrów. Po pierwszej wymianie, kolejne należy już wykonywać co 70 000 do 100 000 km. Ta częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów pozwala na jak najbardziej optymalną eksploatację samochodu i minimalizuje ryzyko powstawania usterek. W dokumentacji załączonej do konkretnego modelu auta powinny znajdować się dokładne dane dotyczące konieczności wymiany płynów eksploatacyjnych.   

Wymiana części do skrzyni biegów   

Skrzynia biegów to bardzo skomplikowany i zawiły mechanizm, za którego funkcjonowanie odpowiadają naprawdę niewielkie elementy i najdrobniejsze szczegóły. Części do skrzyni biegów zużywają się nawet jeśli dbasz o regularną wymianę oleju przekładniowego i starasz się nie nadwyrężać ich możliwości. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w działaniu skrzyni biegów, warto wybrać się do mechanika samochodowego, by rzucił okiem i ocenił, czy jakieś elementy nie wymagają wymiany. Często okazuje się, że wystarczy szybka i niedroga naprawa, aby uniknąć poważnych i kosztownych usterek w całym układzie, a nawet systemach pokrewnych w samochodzie.   

Zdjęcie główne: pixabay.com/Dibjo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*