PoradyTuning

Remont czy wymiana silnika – jak zwiększyć moc swojego auta

Remont czy wymiana silnika – jak zwiększyć moc swojego auta
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zwiększenie mocy swojego samochodu to marzenie każdego kierowcy i fana motoryzacji. Istnieje możliwość zmienienia ustawień lub remont silnika, który wydaje się prostym rozwiązaniem. Jednak zdaniem niektórych specjalistów lepszą opcją jest zdecydowanie się na wymianę silnika. Który sposób na poprawienie parametrów jednostki napędowej będzie skuteczniejszy?

Kiedy warto zdecydować się na remont lub wymianę silnika?

Istnieje wiele pomysłów na tuningowanie i wprowadzanie zmian do swojego samochodu. Niektórzy, zamiast zdecydować się na kupienie nowego auta, chcą zająć się wprowadzaniem modyfikacji w modelu, który już mają do dyspozycji. Ma to na celu zwiększenie mocy silnika i poprawienie parametrów pojazdu. Jednak czy to się opłaca? Wprowadzenie takich zmian w samochodzie jest zdecydowanie tańsze niż kupienie nowego modelu. Jednak na takie modyfikacje trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu. Jeśli chcesz sprawić, by Twój samochód miał większą moc, poruszał się z większą prędkością i zachwycał parametrami oraz osiągami, to wymiana silnika lub jego remont są najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, która z tych możliwości jest lepsza.

Czy remont silnika się opłaca?

Warto na początku podkreślić, że remont silnika to droga i naprawdę skomplikowana operacja. Kapitalny remont silnika jest dla wielu osób nieopłacalnym rozwiązaniem. Jednak w niektórych przypadkach jest wręcz niezbędny, by możliwe było poruszanie się samochodem. Kiedy warto zdecydować się na takie działanie? Remont silnika ma największy sens, jeśli przebieg jednostki napędowej jest już wysoki. To, kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenie takich zmian, zależy od samochodu. W niektórych modelach można zdecydować się na remont, kiedy silnik przekroczy 350 tysięcy kilometrów przebiegu. W innych przypadkach można poczekać na kolejne 100 tysięcy kilometrów. Decydując się na takie działanie, trzeba przygotować się na:

  • demontaż silnika i osprzętu,
  • regenerację bloku silnika,
  • regenerację głowicy silnika,
  • regenerację wału korbowego silnika,
  • montaż nowych pierścieni, tłoków i zaworów,
  • montaż nowych prowadnic,
  • montaż nowego paska i łańcucha rozrządu,
  • montaż nowego paska wieloklinowego.

Taka operacja może kosztować nawet kilka–kilkanaście tysięcy złotych.

Czy wymiana silnika się opłaca?

Podczas wymiany silnika można zdecydować się na zamontowanie mocniejszej jednostki napędowej. Budowa silnika powinna być jednak taka sama, by można było doskonale go dopasować do samochodu. Wymiana silnika wiąże się ze zdecydowanie mniejszym nakładem pracy oraz wydatkami niż jego remont. Nowy silnik można kupić za około 1500 złotych. Oczywiście cena uzależniona jest od rodzaju jednostki napędowej. Dodatkowo trzeba liczyć się z wydatkiem za pomoc, ponieważ wyjęcie silnika i włożenie nowego na jego miejsce nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Za pomoc specjalisty trzeba zapłacić około 500 złotych.

Są różne sposoby, które pomagają poprawić parametry i zwiększyć moc samochodu. To, którą z opcji najlepiej wybrać, zależy od indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych.

Przeczytaj też: https://tuningster.pl/tuning/sprzet-i-akcesoria/z-czego-sklada-sie-gwintowane-zawieszenie-i-jak-je-zalozyc/

Zdjęcie główne: Tim Samuel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*