Kierowcy często szukają sposobów, by poprawić parametry swojego samochodu. Często się zdarza, że samochód po latach nie spełnia już Twoich oczekiwań i zastanawiasz się, jakie modyfikacje możesz przeprowadzić w takiej sytuacji.
Istnieje kilka rozwiązań, a jednym z nich jest swap silnika. Przekonaj się, jak wygląda ten proces, a także czego będziesz potrzebować do wprowadzenia tej zmiany. Czy jest to tak łatwe, jak się wydaje?
Wydawać się może, że swap silnika jest nie tyle prosty, co wręcz banalny. Przecież wystarczy tylko przełożyć silnik z jednego samochodu do drugiego. W rzeczywistości jest to o wiele trudniejsze, niż może się wydawać. Jest to zadanie, które zajmuje sporo czasu, a co więcej niezbędna jest do niego wiedza i doświadczenie. Tego, jak zrobić swap silnika samodzielnie, na pewno nie dowiesz się z internetowego poradnika. Tutaj potrzebne jest zdobyte doświadczenie i rozległa wiedza. Jeśli więc rozważasz przeprowadzenie takiej modyfikacji w swoim samochodzie, to lepiej oddać pojazd w ręce osoby, która zna się na rzeczy i zrobi to profesjonalnie.
Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli decydujesz się na swap silnika. Konieczne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego silnika, który będzie działać prawidłowo w nowym samochodzie. Dobrze, jeśli silnik pochodzi od producenta tego samego samochodu, a jeszcze lepiej, jeśli będzie to ten sam model tylko o innej mocy. Dzięki temu mocowania będą niemal identyczne i łatwiej będzie je do siebie dopasować. Dodatkowo trzeba pamiętać, że prawo różnie podchodzi do takich zmian. Swap silnika nie jest nielegalny. Nie ma w dowodzie rejestracyjnym numeru i rodzaju silnika. Dodatkowo podczas kontroli i badania technicznego nikt nie zwraca uwagi na to, jaki silnik znajduje się w samochodzie. Jednak do sprawy inaczej podchodzą firmy ubezpieczeniowe. Jeśli dojdzie do kolizji i firma ubezpieczeniowa zorientuje się, że silnik w samochodzie został zmieniony, może odmówić wypłacenia ubezpieczenia.
Chcesz dokonać swapu silnika i rozmyślasz, jak się do tego przygotować? Oprócz silnika potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia, dzięki którym będziesz w stanie dokonać wymiany. W profesjonalnych firmach, które zajmują się takimi modyfikacjami, zazwyczaj znajduje się żuraw warsztatowy, dzięki któremu można bezpiecznie przenieść silnik z jednego samochodu do drugiego. Dzięki temu urządzeniu znacząco zmniejsza się ryzyko upuszczenia silnika i jego uszkodzenia. Wydawać się może, że takie urządzenie kosztuje naprawdę sporo, jednak na aukcjach internetowych można kupić je za około 400–700 złotych.
Zmiana silnika to dość kosztowna inwestycja. Jeśli decydujesz się na pomoc specjalisty, to za taką usługę może policzyć 1000–1500 złotych. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na wymianę silnika, należy także dokonać zmian w innych częściach samochodu, które będą dopasowane do mocy auta. Mowa o takich częściach, jak:
To kolejne dodatkowe koszty, które należy doliczyć. Czemu wymiana tych części jest konieczna? Tylko dzięki temu będą one pracować zgodnie z silnikiem, zaś praca samochodu będzie płynna.
Wiedząc wszystko na temat tego, jak wymieniać, a także jakie urządzenia należy stosować przy swapie silnika, możesz zabrać się do modyfikacji. Jeśli jednak obawiasz się, że nie jesteś w stanie dokonać takich zmian samodzielnie, zdecyduj się na pomoc specjalisty.
(fot. pixabay.com)