Wygląd

Czy kolor głośników ma znaczenie? Jak go dobrać do auta? Podpowiadamy

Czy kolor głośników ma znaczenie? Jak go dobrać do auta? Podpowiadamy
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak się okazuje nie tylko moc głośników, ale również ich wygląd ma znaczenie. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie kolorystyczne do pojazdu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule!

Car audio to ważny element wyposażenia każdego samochodu. W produkcjach, które wyjeżdżają z salonów często brakuje mocy głośnikom. Jedynie bogate wersje zapewniają do dyspozycji kierowcy audio od cenionych producentów. W przypadku tańszych wersji nie ma już niestety takiego przywileju. Co wtedy zrobić? Bez względu na to, czy auto ma dopiero kilka lat, czy jest już nieco sędziwym staruszkiem, zawsze można zainwestować we własny system car audio. W tym artykule podpowiemy Ci, co będziesz do tego potrzebował, a także odpowiemy na pytanie, jak dobrać kolor głośników do auta, co w dużej mierze zależy od barw tapicerki i deski rozdzielczej, ale o tym później.

Car audio – jakie elementy będą Ci potrzebne?

Głośnik niskotonowy to bez dwóch zdań „must have”, jeśli chodzi o caraudio. Liczysz na świetne wrażenia, czysty dźwięk nawet przy niskich tonach? W takim razie postaw na ten rodzaj głośnika. Przetworniki niskotonowe często znajdują się w odpowiednio do tego stworzonych skrzyniach basowych – wybierz odpowiednio dużą i mocną. Prawdopodobnie ustawisz ją w bagażniku, gdzie jest sporo miejsca na element car audio tej wielkości

Kolejny element car audio to oczywiście głośniki średniotonowe. Umieścisz je w przednich drzwiach (jednodrożne) oraz w tylnych (dwudrożne). Pod tylną szybą samochodu także mogą znaleźć się przynajmniej dwa głośniki średniotonowe, tutaj także sprawdzą się te dwudrożne.

Ostatnia grupa to głośniki wysokotonowe, które powinny zostać umieszczone pod przednią szybą samochodu. Nie warto kupować ich osobno. Najlepiej zdecydować się na system odseparowany, w którym znajdują się głośniki średniotonowe do drzwi bocznych oraz wysokotonowe pod przednią szybę. Masz pewność, że będą idealnie ze sobą współgrać przy wymagających dźwiękach.

Nie możesz także zapomnieć o elementach montażowych, takich jak przewody, adaptery, przejściówki. O tym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów na temat car audio. Kolejna rzecz, o której warto pamiętać to audioodtwarzacz i wzmacniacz. Możesz postawić na czterokanałowy lub dwukanałowy. Decydującym czynnikiem będzie oczywiście cena. Przejdźmy jednak do sedna artykułu, czyli barw samego car audio.

Jaki kolor głośników wybrać? Czy ma to znaczenie?

Dla jednych nie będzie miało żadnego znaczenia, postawią na czarne głośniki, bo obicie drzwi i tapicerka także będą czarne. Nic dziwnego, nie wszyscy cenią sobie dobry styl i ciekawy efekt wykończeniowy. Są jednak tacy, którzy zwracają na to uwagę. Jesteśmy pewni, że to właśnie Ty! Podzielimy propozycje uwzględniając barwy samego wnętrza auta i dobierając do niej kolory głośników.

  • jasna tapicerka, ciemne obicie i deska rozdzielcza – w takim przypadku prawdopodobnie samochód wyposażono w drewniane elementy lub listwy imitujące drewno. Najczęściej w ten sposób producenci chcą przełamać kontrast pomiędzy jasną tapicerką a ciemnym obiciem i deską rozdzielczą. Polecamy więc dobranie głośników, których obramowania również będą imitować drewno. To ciekawe połączenie, które idealnie zgra się z listwą, ale również dopełni i nieco uspokoi wspominany już kontrast,
  • granatowa/czarna tapicerka i deska rozdzielcza – w takim wykończeniu panują ciemne barwy, stosuje się je najczęściej w starszych autach lub nowych z obiciem z materiału, nie skóry naturalnej. Co sprawdzi się w tym przypadku? Głośniki w granacie będą rozsądnym wyborem. Jeśli chcesz pójść na całość – postaw na coś jaśniejszego, może kolor niebieski lub cafe latte – to może być udane rozwiązanie! 
  • skóra naturalna w ciemnym brązie i czarna deska rozdzielcza – kolejne często spotykane wykończenie wnętrza pojazdu. Bardzo stylowe, eleganckie. Nic dziwnego, że tutaj sprawdzą się głośniki w podobnej barwie do skóry. Takie też polecamy!

Masz do dyspozycji oczywiście więcej możliwości. Często tuning polega na tym, aby zaskoczyć siebie i innych. Co powiesz na car audio w czerwieni? Może zieleń, czy biel jest Twoim ulubionym kolorem? Wybierz więc takie rozwiązania – możliwości jest tyle, ile ofert w sklepach, w których głośniki do auta możesz kupić!

(Photo credit should read Aakash Bakshi / Barcroft Media via Getty Images / Barcroft Media via Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*