Przechodzimy do kolejnego etapu pracy nad nagłośnieniem w samochodzie. Głośniki niskotonowe (lub basowe) to element car audio, który może znacznie poprawić jakość dźwięku i doświadczenia akustyczne. Nieodpowiedni sprzęt może stanąć na drodze uwolnienia potencjału nagłośnienia. Nawet jeśli pozostałe części są z najwyższej półki. Zobacz, jak przygotować się i zabrać za montaż skrzyni basowej.
Podobnie, jak w przypadku głośników wysoko- czy średniotonowych, kluczowe jest przestrzeganie zasad, które pozwolą uzyskać pełny efekt. Kwestią fundamentalną jest wybór skrzyni basowej proporcjonalnej do wielkości samochodu i dostępnego miejsca. Z racji tego, że w tym artykule skupimy się wyłącznie na sedanach, mamy nieograniczone pole manewru.
Sedan to typ nadwozia, który bardzo dobrze współgra ze skrzyniami basowymi. W tym przypadku możesz pokusić się o swobodę wyboru, gdzie umieścić skrzynię. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że wyróżniamy zaledwie kilka miejsc nadających się do tego. Należą do nich – zdecydowany faworyt – bagażnik, a także przestrzeń pod tylnymi, czy przednimi fotelami. Wynika to w głównej mierze z faktu, że ze względu na swoje zastosowanie i funkcjonalność, głośniki niskotonowe wymagają proporcjonalnej stabilizacji. Tylko w takich warunkach będziesz w stanie wykrzesać z nich pełną moc.
Audiofile najczęściej wybierają przestrzeń ładunkową z racji dostępnej przestrzeni, która nie nadwyręża komfortu pasażerów i kierowcy. Co więcej, głośniki niskotonowe nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne, czy nanoszony brud wynikający z eksploatacji czterech kółek, który może uszkodzić wrażliwe membrany głośników.
W tym miejscu warto przypomnieć, że do optymalnej pracy głośniki potrzebują odpowiedniej przestrzeni zarówno przed jak i za membraną. Jest to szczególnie ważne w przypadku głośników niskotonowych.
Z kolei to rozwiązania przekłada się na lepszą słyszalność. Niskie tony wydobywające się z bagażnika mogą powodować straty głośności, które będzie trzeba nadrobić, zwiększając moc skrzyni basowej. Z racji bezpośredniego położenia względem słuchaczy, dźwięk rozchodzi się lepiej i przede wszystkim równiej.
Do montażu potrzebne nam będą między innymi – lutownica i zaciskarka. Jeśli chodzi o zestaw instalacyjny, to zawsze warto mieć pod ręką przewód zasilający (najlepiej kilkumetrowy), bezpieczniki, czy koszulki termokurczliwe. Zasadą jest, że montaż rozpoczynamy od pociągnięcia zasilania. Z powodu prądożerności skrzyni basowych, podłączamy je bezpośrednio do akumulatora. Dorzucamy bezpiecznik, jak najbliżej źródła zasilania i możemy pociągnąć przewód do wnętrza pojazdu, wykorzystując do tego fabryczne otwory.
Kolejny etap zaczyna się poprzez wyciągnięcie radia w celu uzyskania dostępu do panelu. Znajdziesz tam wejście oznaczone jako subwoofer, do którego podłączysz skrzynię basową. Dalej, potrzebne będzie podłączenie kabla sterującego pracą wzmacniacza – we wiązce ISO odszukaj przewód, na którym pojawia się napięcie po uruchomieniu radia, i połącz go z kablem sterującym. Przeciągnij kable pod deską rozdzielczą i możesz przejść do następnego etapu.
Doprowadź instalację do bagażnika. By zrobić to w schludny i bezpieczny sposób, zdemontuj elementy tapicerki stojące na przeszkodzie. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie przestrzeni podprogowej.
Kiedy już przeciągniesz przewody do bagażnika, możesz złapać za lutownicę. Na obudowie skrzyni basowej znajdziesz odpowiednie oznaczenia, które pomogą Ci uniknąć ewentualnych pomyłek. Podpinasz przewody sygnałowe, zasilanie, masę i gotowe. Teraz wystarczy podłączyć przewód sterujący pracą wzmacniacza do złącza “REM”.
By poprawić walory estetyczne, warto zainteresować się kwestią wykończenia zabudowy, którą dokładnie omówiłem w bliźniaczym artykule!
(fot. pixabay.com)