Do autaGadżety i akcesoria

Parametry akumulatora – co nam mówią?

Parametry akumulatora – co nam mówią?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zazwyczaj nie interesujemy się tym, co jest napisane na obudowie akumulatora, ale są sytuacje, kiedy ich znajomość pomaga uniknąć błędów i sporych wydatków. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, co znaczą i jaki mają wpływ na użytkowanie pojazdu. 

Parametry akumulatora – dlaczego ich nie znamy? 

To prawda, wiele osób nie ma pojęcia, jakie są parametry akumulatora, znajdującego się w ich samochodzie. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy o jego niezawodne użytkowanie dbają profesjonaliści, którzy okresowo sprawdzają stan, a w razie potrzeby dokonują wymiany z podtrzymaniem napięcia i adaptacją. Klienci serwisów nie muszą się zastanawiać, czy dobiorą odpowiednią baterię, jaki powinien być prąd rozruchowy, ani nawet czy mają lewy, czy prawy plus. Biorąc pod uwagę ilość systemów bezpieczeństwa i elektroniki w naszych samochodach, trudno im się dziwić. Niemniej, skoro czytacie ten artykuł, to zapewne planujecie zakup lub wymianę baterii samochodowej we własnym zakresie. 

Jakie są parametry akumulatora?  

Akumulator odpowiada za wiele funkcji pojazdu. Zasila oświetlenie drogowe i wewnętrzne, radio czy rozwiązania poprawiające nasz komfort i bezpieczeństwo. Jednak najważniejsza jego funkcją jest rozruch silnika – bez nie go nie dałoby się uruchomić pojazdu. Dlatego, aby sprostać wszystkim zadaniom, stawianym przez producenta pojazdu, akumulator musi mieć określone parametry. 

Prąd rozruchowy – jest to wartość określona w amperach (np. 750 A), która mówi o tym, jakie największe natężenie prądu może wygenerować akumulator w sposób jednorazowy i krótkotrwały. Od tego parametru zależy czy będziemy w stanie uruchomić silnik. 

Pojemność – ten parametr informuje, przez ile godzin akumulator będzie oddawał prąd o natężeniu jednego ampera do momentu całkowitego rozładowania przy temperaturze 25 stopni Celsjusza. Na obudowie podany jest w amperogodzinach, np. (80 Ah). 

Napięcie (V) – musi być adekwatne do wymagań instalacji pojazdu, najczęściej wynosi 12 Volt. 

Biegunowość – lewy lub prawy plus, chyba jeden z najbardziej niedocenianych parametrów, ale niemniej ważny. W dobie coraz nowocześniejszych pojazdów, wyposażonych w coraz więcej urządzeń, każda przestrzeń pod maską jest skrzętnie zaplanowana i wykorzystana. Co więcej, kable służące do podłączenia akumulatora też mają określoną długość, dlatego nie mając możliwości manewru, musimy zwracać uwagę czy akumulator ma oznaczenie P+ (biegun dodatni z prawej strony akumulatora), czy L+ (biegun dodatni po lewej stronie akumulatora).  

Kolejną istotną sprawą jest rodzaj bieguna. Zazwyczaj zaciski zwane klemami mają okrągły kształt o średnicy 19,5 mm (biegun dodatni) i 17,9 mm (biegun ujemny). Jednak dla samochodów azjatyckich wynoszą one odpowiednio 12,7 i 11,1 mm. W pojazdach z USA z kolei znajdziecie klemy przykręcane z boku. 

 Parametry Akumulatora - Gdzie sprawdzić parametry akumulatora?

Jak dobrać właściwy akumulator? 

Niezawodnym sposobem przy wyborze nowego ogniwa, dostarczającego prąd do naszego pojazdu jest skorzystanie z pomocy specjalistów w warsztacie samochodowym lub serwisu Battery Point. Można to zrobić telefoniczne lub przez wyszukiwarkę na stronie. Przy okazji łatwo umówimy się na wymianę w warsztacie, gdzie bezbłędnie dobrana bateria samochodowa zostanie dostarczona i wymieniona z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli jednak będziemy chcieli kupić akumulator na własną rękę, to wskazówki co do odpowiednich parametrów znajdziemy też w instrukcji obsługi pojazdu. 

Fot.: materiał zewnętrzny Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*