Do auta

Uchwyty do telefonów – jak wybrać najlepszy

Uchwyty do telefonów – jak wybrać najlepszy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w praktyczny, wbudowany system głośnomówiący – uchwyt do telefonu to wybawienie podczas długich podróży. Smartfon może posłużyć, m.in. jako nawigacja, narzędzie do odtwarzania muzyki lub standardowo do odbierania i wykonywania połączeń.  

Na co zwrócić uwagę?

Wszystkie uchwyty, bez względu na typ, powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i gwarantować wygodny dostęp do zamontowanego urządzenia. 

Uchwyty samochodowe na telefon mogą mieć różne sposoby montażu, różne kształty i rozmiary. 

Wybór najlepszego uchwytu nie jest zadaniem łatwym – rynek pęka w szwach od ogromnej ilości asortymentu tego typu. A więc jak oddzielić ziarno od plew?

Jakość wykonania – im lepsza, tym urządzenie jest bezpieczniejsze w użytkowaniu i odporne na eksploatację. Często, choć nie zawsze, cena to odzwierciedlenie jakości. Warto wspomnieć jednak, że nawet w mniejszym zakresie cenowym zdarzają się perełki, które w innym wypadku byśmy przeoczyli. Zaznaczam, że są to wyjątki od reguły – wiele uchwytów kusi atrakcyjną ceną, jednak często zdarza się, że za niską kwotą podąża też słaba jakość materiałów i wykonania. 

Duży zakres ustawień – jest to nieoceniona wygoda, zwłaszcza gdy z samochodu korzystają różne osoby lub kiedy w uchwyt wkładane jest kilka innych telefonów. W zależności od Twojego preferowanego ustawienia fotela wewnątrz samochodu ważne jest, aby w szybki sposób móc dostosować pozycję uchwytu na telefon.

Wymiary i elastyczność uchwytu – zasadą jest, że im mniejszy uchwyt, tym lepiej. Nie chcemy w końcu, aby gadżet samochodowy utrudniał widoczność lub stał się przyczyną utrudnień w podejmowaniu właściwych decyzji podczas poruszania się pojazdem. Kolejnym ważnym parametrem jest elastyczność rozstawu uchwytu – umożliwia to instalację różnych urządzeń oraz swobodę ruchu, szczególnie w przypadku uchwytów przeznaczonych na szybę lub deskę rozdzielczą. 

Wygodnym rozwiązaniem będzie uchwyt dedykowany, gdzie dane urządzenie zawsze będzie idealnie pasować do uchwytu.

Najpopularniejsze typy uchwytów samochodowych

 1. Uchwyty samochodowe mocowane na szybę.

Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów mocowania uchwytu. Dzięki wbudowanej przyssawce, w łatwy i trwały sposób można ów uchwyt przymocować do szyby przedniej. 

Do plusów tego rozwiązania należą:

 • swobodne spoglądanie na ekran smartfonu, bez odrywania wzroku od drogi na dłuższy okres – co może okazać się tragiczne w skutkach nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców,
 • stabilność – przyssawka gwarantuje trwałość montażową. Smartfon lub inne urządzenie nie odpadnie podczas gwałtownych manewrów czy ostrego hamowania, 
 • łatwość montażu i demontażu urządzenia,
 • swobodna regulacja,
 • uniwersalność.

Zaś jeśli chodzi o minusy:

 • właściwości fizyczne przyssawki powodują, że nieumiejętne zamocowanie uchwytu zwiększa ryzyko obrażeń podczas wypadku. Co więcej, gwałtowne różnice temperatur  mogą sprawić, że uchwyt samoczynnie odczepi się od szyby w trakcie jazdy,
 • zauważalne ograniczenie pola widzenia.
 1. Uchwyty mocowane do kratek nawiewu. 

Ten rodzaj uchwytów samochodowych równie często wybierany jest przez kierowców. 

Plusy:

 • nie ogranicza widoczności podczas jazdy,
 • łatwy dostęp do urządzenia.

Minusy:

 • negatywny wpływ na wentylację bądź klimatyzację kabiny samochodu. W przypadku braku możliwości regulowania strumienia powietrza, telefon może zbytnio się nagrzewać,
 • potencjalne problemy z mocowaniem – uchwyty te nie należą do uniwersalnych, w rezultacie, może okazać się, że mocowanie nie będzie pasowało do kratki w Twoim samochodzie.
 1. Uchwyty magnetyczne

Uchwyt magnetyczny składa się z minimalistycznego uchwytu oraz magnesu o sporej sile. Rozwiązanie to jest popularne przede wszystkim ze względu na niespotykaną łatwość montażu i demontażu.

Plusy:

 • gadżet zamocujemy na każdej powierzchni auta,
 • wygodny i natychmiastowy montaż,
 • swoboda w regulacji.

Minusy:

 • niestabilność – ryzyko uszkodzenia telefonu komórkowego,
 • negatywny wpływ na odbiornik GPS w urządzeniu. 

Który uchwyt sprawdzi się najlepiej?

Po przetestowaniu wielu uchwytów samochodowych muszę stwierdzić, że najgorszą opcją jest uchwyt magnetyczny – rozwiązanie to oferuje stosunkowo znikome plusy w stosunku do minusów.

Optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj uchwyt samochodowy mocowany do kratki nawiewu. W tym przypadku uchwyt nie wpłynie na pole widzenia za kierownicą, jak ma to miejsce w przypadku uchwytu z przyssawką. Co więcej, to rozwiązanie jest zdecydowanie najtrwalsze i najodporniejsze na eksploatację. Ogromną zaletą jest również niska cena, która dyktowana jest prostotą urządzenia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*