Aktualności

Zasady jazdy motocyklem zimą

Zasady jazdy motocyklem zimą
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jazda motocyklem zimą to wystawienie kierowcy na negatywne warunki pogodowe. Należy wziąć pod uwagę wiele kwestii i przestrzegać szeregu reguł. Jakich? O tym w artykule.

Odpowiednia ocena sytuacji

Najważniejsze jest to, żeby rozważyć, czy warto wsiadać na motocykl zimą. W zależności od tego, jak trudne są warunki, czasem lepiej zrezygnować z takiej opcji. Jeżeli jednak ruszasz w zimową trasę, przygotuj się w odpowiedni sposób. Może zdarzyć się tak, że zła pogoda zaskoczy Cię w środku trasy. Taką ewentualność też trzeba wziąć wcześniej pod uwagę i zabierać ze sobą kombinezon przeciwdeszczowy.

Ubiór

Najważniejsze są te ubrania, które pomagają utrzymać ciepło w okolicach szyi i głowy, ponieważ to przez te części ciała organizm się najszybciej wychładza w trakcie jazdy. Warto więc założyć dodatkową kominiarkę i owinąć szyję chustą. Często jest tak, że wizjer w kasku szybko zachodzi mgłą, więc koniecznością może być rozszczelnienie szyby. W takim przypadku warto założyć dodatkową czapkę.

W kufrze motocykla warto wozić dodatkową ciepłą odzież przez całą zimę i jesień. W ekstremalnych warunkach, czyli jeśli mróz albo śnieg złapie Cię w środku trasy, zatrzymaj się i załóż wszystko, co zmieścić się może pod ubrania motocyklowe. Każda dodatkowa odzież może Cię uchronić przed odmrożeniami.

Na wierzch najlepiej włożyć kombinezon przeciwdeszczowy, który ochroni przed wiatrem, deszczem i zimnem. Ręce warto chronić przed mrozem dodatkową parą bawełnianych rękawic, na które można naciągnąć gumowe rękawiczki. Dobrym rozwiązaniem mogą być grzane manetki i podgrzewana odzież motocyklowa.

Postoje

To obowiązkowy punkt dłuższej zimowej wyprawy. Należy zaplanować punkty postoju, w których można się ogrzać. Jeżeli jest taka możliwość, w trakcie przerw warto spożywać ciepłe posiłki. Postoje powinny być na tyle długie, żeby ciało odzyskało swoją prawidłową temperaturę. Jeśli poczujesz, że złe warunki pogodowe zagrażają bezpiecznej jeździe, zatrzymaj się na terenie w miarę osłoniętym od wiatru i spróbuj się ogrzać.

Jak jeździć?

W zimowych warunkach łatwo jest stracić panowanie nad motocyklem. Dotyczy to nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Zimą należy stosować odpowiednie techniki jazdy. Odpowiednia prędkość w takich warunkach to taka, która pozwoli utrzymać koła prostopadle do jezdni. Oznacza to, że trzeba zwolnić na prostej i, tym bardziej, na zakrętach. Żeby zachować maksymalną przyczepność nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów kierownicą, nie hamuj ostro i nie gazuj.

Zakręty najlepiej jest wykonywać po możliwie największym łuku, zmniejszając pochylenie motocykla. W razie poślizgu trzeba zwolnić hamulce i pozwolić motocyklowi jechać. Wykorzystaj to, że motocykl jest mały w porównaniu do samochodu. Wybieraj drogę pomiędzy śladami, które pozostawiły auta, ponieważ one są śliskie albo jedź poboczem.

Najlepiej przed wyruszeniem w zimową trasę przećwicz swoje umiejętności na parkingu. Wykonuj jednak wszystkie manewry z ostrożnością. Konieczne jest sprawdzenie stanu motocyklu. Podstawą są opony zimowe. Dadzą Ci one komfort jazdy i z pewnością zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drogach. Sprawdź także stan żarówek i kloszy. Zimą dzień kończy się dużo szybciej, więc jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz jeździć po ciemku. Warto odwiedzić sklep motocyklowy, żeby zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt – czy to ubrania, czy doposażenie motocykla.

Zdjęcie główne: Sourav Mishra/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*